Jdi na obsah Jdi na menu
 


Canon EF-S 15-85 USM IS s přechoďákem

 

V tomto krátkém článku bych se s Vámi chtěl podělit o jednu svoji zkušenost s objektivem Canon EF-S 15-85/3.5-5.6 USM IS  při použití levného systému pro zásuvné filtry, v tomto případě přechodové od výrobců Hitech a Cokin.

 

Systém jsem pořídil již pro svůj první objektiv, seťák Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 IS. Protože filtry využiji zřídka kdy, nechtělo se mi investovat do drahých profi filtrů např.Lee. Rozhodl jsem se proto pro filtry Hitech. Zvolil jsem  ND Graduated 0.9 soft a hard. Přišlo mi to jako rozumný kompromis mezi drahými Lee a levnými Cokin. Filtry se vyrábějí v různých velikostech dle průměru objektivu. Systém Hitech lze s Cokiny libovolně kombinovat. Já pořídil velikost 85mm, což odpovídá velikosti P pro Cokin. Tu lze použít až do průměru objektivu 82mm při ohnisku od 28mm(EQ35mm).

 

Při používání objektivu EF-S 18-55IS bylo vše v pořádku.
Později jsem seťák vyměnil za kvalitnější a univerzálnější  Canon EF-S 15-85 USM IS.
A vyskytl se problém, jak jsem již dopředu tušil s vinětací při použití přechodových filtrů  v kombinaci s cirkulačním polarizačním filtrem na nejširším ohnisku 15mm. Od ohniska 20mm je vše v pořádku.
 

Porovnání jsem prováděl na ohnisku 15mm při cloně 9.

Cirkulační polarizační filtr byl použit Kenko Pro 1D wide.

 

Vezmeme to pěkně popořadě pomocí doprovodných obrázků...

 

 

p1140708-web.jpg

Jen pro představu, obrázek nahoře představuje otočení filtru o nějakých 40°. Otáčení filtru je při focení běžná věc a právě v téhle poloze nastává problém největší.

 

 

celek.jpg

 


 

 

p1140713-web.jpg

Problém s viditelnou hranou držáku jsem vyřešil následovně jak ukazuje obrázek

 

 Uříznul jsem přední dvě drážky pro filtry a držák pro 3 filtry jsem upravil pouze na jeden filtr. Je to řešení sice radikální, ale velmi rychlé a levné. Držák stojí okolo 300kč, proto není problém vlastnit držáky dva a případě potřeby více filtrů prostě držák vyměnit.

 

 Já jsem nikdy více jak jeden filtr v držáku neměl. Z vlastní zkušenosti vím, že jak filtry Hitech, tak hlavně Cokin při skládání na sebe vytvoří v místě ztmavení nepříjemné zabarvení do fialova. Ostrosti to také vůbec neprospívá. Pokud jde o kombinaci přechodového a šedého filtru, dávám přednost kvalitnějším skleněným šroubovacím filtrům.

 

 Myslím si, že podobný problém bude mít většina podobných objektivů. Takže pokud někdo nechce investovat výrazně víc peněz do kvalitnějších Lee, nebo vyměnit stávající velikost za větší, tohle je jedno z nejlevnějších řešení. I přechod z velikosti 85mm na 100mm bude něco stát.

 

 Další možností je přechodové filtry nepoužívat a problém s vysokým kontrastem fotografované scény řešit lepením fotek s různou expozicí. Pak je ale zapotřebí kvalitní stativ, dálková spoušť a v lepším případě fotoaparát, která umožňuje používat brecketing. Taky je to časově náročnější při spojování fotek v PC a chce to trochu zkušeností. Prostě všechno má svoje a je na každém, jaký postup si zvolí.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář