Jdi na obsah Jdi na menu
 


Snižují filtry Hitech a Kenko ostrost?

 
Protože jsem měl trochu pochybnosti o kvalitě filtrů, které občas používám, udělal jsme jednoduchý test. Pochybnosti jsme měl hlavně při používání dlouhých ohnisek. Od 200mm (eq.35mm) se mi nedařilo dělat ostré fotografie, když jsem fotografoval s filtry. Na vině byl určitě stativ, ale ani po jeho výměně se situace moc nezlepšila. Podezření tedy padlo na filtry.
 
Upozorňuji, že jsem testoval pouze kresbu, ne účinek polarizace a chování se zdrojem světla v záběru. Důvod je jednoduchý. CLP do protisvětla nemá smysl používat a přechodové plastové filtry jsou v protisvětle téměř vždy problém a já je takto nepoužívám.

Také jsem neposuzoval barevné posuny, ty jdou srovnat při vyvolání RAW.

 

Jak se testovalo

Srovnání probíhalo v místnosti, fotografováním  přes živý náhled za použití dálkové spouště. Stabilizace obrazu vypnutá, clona byla použita f/8-9, ISO 100, WB žárovka.
 
  • Canon 70D, formát RAW, vyvolání v ACR do TIFF s doostřením(35), redukce šumu vypnuta
  • Objektivy: Canon EF-S 15-85/3.5-5.6 USM IS, Canon EF 70-200/4L USM
  • Filtry: Cirkulační polarizační filtr Kenko wide PRO 1D, šedý přechodový Hitech 0.9 soft
  • Stativ Manfrotto 055XB, kulová hlava Manfrotto 496RC2.
 
Filtry Kenko (www.kenkoglobal.com), jak jsem se dopátral, jsou vlastně filtry Hoya, tedy Japonské. Vyrábějí se ve stejné továrně, na stejných výrobních linkách a stejného materiálu. Rozdíl je v tom, že Hoya je určena na vývoz, kdežto Kenko jsou určeny pro domácí trh. Prodávají se sice oba po celém světě, cenově se liší, ale kvalita by měla být stejná. Dříve jsem používal Hoya PRO 1D kterou jsem vyměnil za Kenko kvůli malému průměru po pořízení jiného objektivu. Rozdíl jsem nepoznal. Testovaný filtr má slabou obroučku pro použití na širokoúhlých objektivech a antireflexní ochranné vrstvy DMC a MC.
Přechodové filtry Hitech vyrábí britská firma Formatt (www.formatt-hitech.com). Jsou plastové a nemají žádnou antireflexní úpravu. Je to taková střední cesta mezi levnými Cokin, se kterými je plně kompatibilní a drahými profi filtry LEE.

 

Výsledky

Hned na úvod berte na vědomí, že jsem použil fotoaparát s rozlišením 20Pmx. U tak vysokého rozlišení se už chyby neodpouští a je viděk každá nedokonalost. U menších rozlišení bude výsledek o dost lepší.
 
 
 Ztráta kresby při použití filtrů
EQ.35mm
CLP Kenko
Hitech 0.9
CLP Kenko +
 Hitech 0.9
24mm
bez ztráty
bez ztráty
bez ztráty
80mm
bez ztráty
bez ztráty
bez ztráty
135mm
bez ztráty
bez ztráty
bez ztráty
200mm
bez ztráty
mírná ztráta
silná ztráta
320mm
mírná ztráta
výrazná ztráta
výrazná ztráta
 
 
Takže odpověď na otázku v nadpisu je nesnižují, ALE... Z výsledků je patrné, že do 135mm(eq.35mm) ke ztrátě nedochází. Ta přichází až okolo 200mm při použití filtru Hitech. Je mírná a pro tisk by neměla být problém.  Při používání přechoďáku spolu s CLP je situace horší. Dochází k silnému poklesu kresby. Pro tisk A3 je to na hraně, ale stále to je po doostření použitelné. Záleží na každém, jaké má nároky. Dokonce i na  320mm je situace s CLP bezproblémová.Efekt polarizace je nenahraditelný a ztráta kresby není taková, aby se nevyplatilo CLP použít. Jak ale přidáte ještě přechoďák, je výsledek tak pro web prezentaci , nebo tisk 10x15.
 
Výsledky platí, pokud používáte kvalitní objektiv a jste nároční na kvalitu kresby, nebo  tisknete A3 a větší. Nekvalitní objektiv má horší kresbu sám o sobě a použití filtru výsledek jen zhoršuje. V případě prezentace na webu vyhoví i ten nejhorší výsledek v testu.
 
Dole pod článkem jsou neupravené výřezy porovnávaných fotografií pro ohniska 200mm a 320mm. U menších ohnisek nejsou rozdíly viditelné. Uvědomte si, že se díváte na obraz o velikosti caa. 150cm.

 

Moje doporučení

Rád používám teleobjektiv právě s polarizačním filtrem. Oživí barvy a pomůže odstranit opar způsobený velkou vzdáleností při fotografování krajiny. Nešetřete tedy na polarizačním filtru. Čím delší ohnisko chcete používat, tím menší kompromisy při výběru polarizačního filtru dělejte. Jeho efekt nejde v PC nahradit. Není to taková investice v porovnání s cenou kvalitního objektivu. Než používat nekvalitní filtr a degradovat kresbu, je snad lepší nepoužívat ho vůbec.
 
Filtry Kenko tedy doporučuji stejně, jako Hoya a samozřejmě B+W. Na trhu se objevily  i české filtry firmy VFFoto (www.vffoto.com). Jsou prý srovnatelné s B+W a přitom levnější něž Hoya. Zkušenost s nimi nemám, ale vrtají mi hlavou.
Pokud jde o přechodové filtry Hitech, tam je situace pokud jde o kvalitu horší. Ke ztrátě dochází od 200mm, ale znatelná degradace přichází až okolo 300mm.
 

Řešení znám tři.

  1. První, pokud to situace umožňuje, používat pevný stativ, pořídit 2-3 fotky s různou expozicí bez filtru a slepit je v počítači. Používám ho čím dál víc a doporučuji vyzkoušet.
  2. Za druhé pořídit profesionální filtry LEE, ovšem cena je pro amatéra astronomická (v ČR sada držák, kroužek jeden filtr přes 5000kč).
  3. A za třetí smířit se s tím, že ostrost jde v případě dlouhého skla a levných filtrů do kopru.
 
Na trhu jsou k dostání také filtry Slovenského výrobce B&R GROUP 84,5mm (www.84dot5mm.com). Situace je podobná jako u filtrů VFFoto. Jsou prý lepší, než Cokin a Hitech, ale kdo ví, já je neznám. Ale věřím, že udělají dobrou službu.

 

Rada poslední

Pokud můžete, investujte do kvalitních filtrů. Raději si počkejte a došetřete na lepší, než z nouze pořizovat nekvalitní za pár stovek. Dívejte se i do budoucna, který objektiv máte vyhlídnutý a je naděje, že si ho pořídíte. Je výrazně levnější pořídit kvalitní filtr většího průměru a používat jej léta s redukcemi na všech objektivech, než pořizovat ty samé filtry v několika velikostech při každé výměně objektivu. A než používat levné nekvalitní filtry, je lepší filtry nepoužívat vůbec. Samozřejmě hraje roli i to, zda filtr použijete jednou za rok, či ho budete používat pravidelně několikrát do měsíce.
 

p1190232-bez-filtru-nahled-web.png

celkový pohled a velikost výřezu

 

p1190228-bez-filtru-web.jpg

200mm bez filtru

 

p1190230-kenko-web.jpg

200mm CLP Kenko

 

  p1190229-hitech-web.jpg

200mm Hitech 0.9

 

p1190231-hitech-kenko-web.jpg

200mm CLP Kenko + Hitech 0.9

 

 p1190232-bez-filtru-web.jpg

 320mm bez filtru

 

p1190234-kenko-web.jpg

320mm CLP Kenko

 

p1190233-hitech-web.jpg

320mm Hitech 0.9

 

p1190235-hitech-kenko-web.jpg

320mm CLP Kenko + Hitech 0.9

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář